kurban-bayrami-ne-zaman

2020 Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Hangi Gün?

2020 kurban bayramı hakkında bilgi almak isteyen Müslümanlar konu hakkındaki birçok sorunun yanıtını aramaya başlamışlardır. Hicri takvime göre Ramazan Bayramı’ndan daha sonra idrak edilen kurban bayramı, Diyanet’in 2020 dini günler takviminde de bulunmaktadır.

Bayram tatilinden yararlanarak kafa dinlemek isteyenler hangi güne denk geldiğini merak etmektedir. Ramazan Bayramı’nda korona virüs nedeni ile evlerinde kalmak zorunda kalan vatandaşlar tüm tatil planlarını kurban bayramına göre ayarlamaya karar verdi. İşte Diyanet’in hazırlamış olduğu takvime göre Kurban bayramının tarihi…

2020 Kurban Bayramı Tarihi

kurban-bayrami-1

2020 Kurban bayramı hangi gün? diye merak edenler için öncelikle arefe günü 30 Temmuz 2020 Perşembe gününe denk gelmektedir. Kurban bayramının başlangıcı yani birinci günü ise 31 Temmuz 2020 Cuma günüdür. 3 Ağustos 2020 Pazartesi günü ise bayramın son günü olup sona erecektir. Yani bayram toplam 4 gün devam etmiş olacak.

  • 30 Temmuz 2020 bayram arefesi
  • 31 Temmuz 2020 bayramın birinci günü
  • 1 Ağustos 2020 bayramın ikinci günü
  • 2 Ağustos 2020 bayramın üçüncü günü
  • 3 Ağustos 2020 bayramın dördüncü günü

Bayram Tatili Kaç Gün Sürecek?

Tatil planları içersinde olanlar bu bayram vesilesi ile kaç gün resmi tatil olacağını merak etmektedir. Normalde 2020 kurban bayramı 4 gün sürmektedir. Bayramın 4 gün boyunca devam edeceğini bilsek de tatilin kaç gün boyunca devam edeceği netlik kazanmış değildir.

Kurban Bayramı Önemi

2020 kurban bayramı yaklaşırken birçok Müslüman, kurban bayramı önemi hakkında araştırmalar yapmaktadır. Kurban kelimesinin sözlük anlamı, “Bizi yaratana yakınlaştıran şey” olarak bilinmektedir. Ayrıca sırf Allah’a ibadet etmek niyeti ile bazı niteliklere sahip hayvanların, Allah tarafından belirlene günde yine Allah’ın belirlemiş olduğu usuller ile kesilmesi demektir.

Akıllı, mukim, hür olan ve dinin belirlemiş olduğu kıstaslara göre maddi durumu yerinde olan her Müslüman bu mübarek günde kurban kesme ibadetini yerine getirmek ile yükümlüdür. Bu ibadeti yerine getirirken hem dini yönden Allah’a çok daha fazla yakınlaşmış olur hem de maddi durumu yetersiz olan bazı ailelere yardımda bulunmuş olur.

Bir Müslüman her yıl kurban bayramında kurban kesip yoksullara dağıtarak aslında gerektiğinde gözünü kırpmadan malından Allah yolunda harcayabileceğini göstermektedir. Kurban kesmenin hükmü her mezhebe göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Hanefi mezhebi fakihleri kurban ibadetinin vacip olduğunu düşünmektedir. Diğer mezhepler için ise sünnet-i müekkede olduğu bilinmektedir.

Kurban Kesme Yükümlülüğü

2020 kurban bayramı yaklaşıyorken, kurban kesme yükümlülüğü de araştırılan önemli konulardan biridir. Bir Müslüman’ın bayramda kurban kesmek ile mükellef olması için o Müslüman’da bulunması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar İslam literatüründe kurbanın vücub şartları olarak geçmektedir. Bir Müslüman’ın kurban kesmesini gerektiren dört adet şart vardır;

  1. Söz konusu kimsenin Müslüman olması ilk şarttır.
  2. Mukim olması da bir diğer şarttır. Yani söz konusu Müslüman’ın yolcu olmaması gerekmektedir.
  3. Akıllı ve buluğ çağına ermiş olması da olmazsa olmaz şartlar arasında yer almaktadır.
  4. Son şart ise kişinin maddi durumunun elverişli olmasıdır.

Müslüman olmayanlar tüm ibadetlerden önce iman etmiş olmak ile sorumludurlar. İman ederek Müslüman olduktan sonra kurban ve diğer ibadetler ile yükümlü olmaya başlarlar. Bu nedenle bir insanın kurban kesmek ile mükellef olması için öncelikli olarak iman ederek Müslüman olması şarttır. Bu şart yalnızca kurban ibadeti için değil tüm ibadetlerde aranan bir şarttır. Örneğin, bir kimsenin oruç tutabilmesi ya da namaz kılabilmesi için öncelikli olarak Müslüman olması gerekmektedir.

Malikilere, Ebu Yusuf’a ve Ebu Hanife’ye akıl hastası bir kimse veya küçük çocuk adına yasal temsilcileri tarafından kurban kesilmelidir. Bu fıkıh alimleri için önemli olan kurbanın mali bir ibadet oluşudur. Bu konuda da üçüncü kişilerin hakkını ön planda tuttukları için bu şekilde düşünmektedirler.

Hanefi mezhebi fıkıhçılarından İmam Muhammed ve Şafiilere göre ise kurban ibadetini yerine getirmek için akıllı ve buluğa ermiş olmak şarttır. Hanefi mezhebinde de konu ile alakalı fetva İmam Muhammed’in görüşü baz alınarak verilmiştir. Bu görüşte de akıllı olmayan ya da çocuk kimsenin mal varlığını korumak ön planda tutulmuştur.

Kurban Bayramı Fazileti

2020 Kurban Bayramı öncesinde gündeme gelen bir diğer konu ise Kurban Bayramı fazileti olmuştur. Kurban bayramı bizlere her şeyden önce Allah’a kulluk etmenin önemini hatırlatmaktadır. Bizler de her yıl bu bayramda sırf Allah rızası için kurban keserek Rabbimize olan bağlılığımızı göstermek isteriz.

Kurban Bayramı ilk olarak Hz İbrahim’in Allah’ın emri üzerine oğlunu Allah için kurban etmek istemesine dayanmaktadır. Hz İbrahim’in oğlu Hz İsmail’de bunu kabul etmiştir. Sonra ise Allah kendisine göstermiş oldukları bu sadakatten dolayı gökten koç indirerek bu hayvanın kurban edilmesini emreder. Bizler de her yıl olduğu gibi 2020 Kurban Bayramı geldiğinde de bu iki peygamberin imtihanlarında başarılı olmalarının mutluluğunu yaşayacağız.

Bayram günlerinde kılınan tüm namazlarında ayrı bir ehemmiyeti bulunmaktadır. Bayramın ilk günü her gün kılmakta olduğumuz sabah namazının ardından bayram namazını da eda ederiz. Camilerde cemaat ile beraber kılınan bayram namazlarına dini yönü çok baskın olmayan insanlar bile aksatmadan gelmektedir. Bunun nedeni ise bayram namazlarının toplumda manevi değerlerimizi diri tutan güzel bir adet haline gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Bayram namazları aynı zamanda saflar halinde dizilen Tüm Müslümanların aslında kardeş olduğunu bizlere tekrar ve tekrar hatırlatmaktadır. Bayram namazı sona erdikten sonra herkes içinde garip bir huzur ile birlikte birbirileri ile bayramlaşmaktadır. Daha sonra bayramın asıl vazifesi olan kurban kesmek için herkes dağılır. Güne namazla başlayarak Allah’a olan yakınlaşmamız kurban ibadetini yerine getirerek devam etmektedir. Müslümanlar bu kutlu günde kesmiş oldukları kurbanın kanı ile beraber günahlarının da gittiğini hissederler. O an içleri adeta manevi bir haz ile dolup taşmaktadır. Allah ve İslam adına fedakarlık göstermenin önemini bir kez daha bu ibadet vesilesi ile kavramaktadırlar.

Kurban kesmek aynı zamanda Allah’a teslim olmanın da güzel bir işaretidir. Kurban keserek aynı zamanda ailemizi tüm musibetlerden korunacağının da bilincine varmış oluruz. Kurbanlar tekbirler eşliğinde kesildikten sonra ise sıra pay taksimine gelmektedir. Kurban edilen hayvandan çıkan etin üçte biri yoksul kimseler için ayrılmaktadır. Diğer üçte biri ise eve gelen misafirlere ve komşulara ikram etmek üzere ayrılır. Son kalan üçte bir ise kurban kesen aile içindir.

Kurban Bayramı’nın bize katmış olduğu bir diğer güzellik ise sevgi ve kardeşlik gibi bağların daha sıkı olmasına yardımcı olmasıdır. Bu mübarek günlerde kin ve nefret gibi insanları birbirinden uzaklaştıran duyguların kendi kendine yok olduğu fark ederiz. Öyle ki birbirlerine çok kızgın olan insanlar bile bu günde tüm kırgınlıklarını unutup barışırlar. Böyle güzel şeylere vesile olması sebebi ile tüm müminler yıl boyu bu güzel ve mübarek günleri sabırsızlık ile beklemektedir.

Hakkında Burak ERK

Mevlüt için yasin kitapları, mevlüt için hediyelik ürünler ve amigurumi oyuncak seçenekleri sayesinde güvenilir alışverişin keyfini çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir