bebek-mevlidi-hakkinda-her-sey

Bebek Mevlidi Hakkında Merak Edilen Her Şey

Geleneklerimizde bulunan bir ritüel bebek mevlidi dünyaya gelen bebekler için düzenlenen bir kuran toplantısıdır. Genelde bebeklerin kırkı çıktıktan sonra yapılan bu tören eskiden bebek için kuran okunur, ikram verilir güzel dilekte bulunulur ve biterdi. Günümüzde ise anneler tarafından baştan aşağıya organizasyon ile yapılmaktadır. Bu özel gün bebekleri için düzenlenen ilk tören olması sebebi ile anneleri heyecanlandırmaktadır.

Bu özel günde hazırlıklarının tam olmasını, güzel bir tören olmasını isteyen anneler birtakım planlar dahilinde bebek mevlidi düzenler. Bebek mevlidi hakkında baştan aşağıya merak edilen her şeyi yeni anneler için bu yazımızda derledik. Tüm ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz.

Bebek Mevlidi Nedir?

Yeni anneler bebekleri sağlıkla dünyaya geldikten sonra bebek mevlidi nedir diye araştırmaya başlarlar. Her gelenekte farklı olan bebek mevlidi genel tabiri ile sağlıkla dünyaya gelen bebeklerin 40. günü dolduğunda Kur’an-ı Kerim okutulması, güzel dualarda bulunulmasıdır.

Bebek Mevlidi Duası Nasıl Yapılır?

bebek-mevlidi-hakkinda

Bebek mevlidinde edilen bebek mevlidi duası için sabit bir dua bulunmasa da bebeğin sağlıkla büyümesi, hayırlı bir evlat olması gibi bebek için güzel dileklerde bulunulur. Okunan Kur’an-ı Kerim sonrası bebekler geleneklere göre değişmekle birlikte kucaktan kucağa gezdirilir ve güzel dualarda bulunulur.

Şatafatlı Bebek Mevlidi Nasıl Olur?

Bebek mevlidi eskiden sade ve organizasyonsuz gerçekleşirdi. Günümüzde anneler bu özel günde bebekleri için baştan aşağıya hazırlık yapmak ve misafirlerini o şekilde karşılamak istemektedir. Kusursuz bir bebek mevlidi olmasını isteyen anneler bebek mevlidi masası, bebek mevlidi hediyelikleri gibi birçok ayrıntıyı planlamaktadır. Kıyafet kombini ile oda süsleri ile kusursuz bir mevlit olmasını istemektedir.

Bebek Mevlidi Masası Nasıl Hazırlanır?

Bebek mevlidi masası genelde bebeğin cinsiyetine göre belirlenir. Kız bebekler için pembe ve pastel renkler tercih edilirken erkek bebekler için ise mavi ve tonları tercih edilmektedir. Annelerin isteğine göre masa ikramlar ile süslenir.

Bebek mevlidi masasının arkasında genelde düz bir perde tercih edilmektedir. Organizasyon şirketleri ile anlaşan anneler baştan aşağıya tüm ayrıntıları organizasyon şirketi ile yapmaktadır.

Tercih ettiği renk ve modellere göre masası çeşitlendiren annelerin en önemsediği yer mevlit masasıdır. Masada anı olması için çekilen fotoğrafların kusursuz çıkmasını istemektedirler. Bu yüzden bu önemli anı güzel bir manzara eşliğinde ölümsüzleştirmeye çalışırlar.

Bebek Mevlidi Kıyafeti Nasıl Olmalı?

Bebek mevlidi kıyafeti olarak her annenin tercihi kendi zevkine göre değişmektedir. Kız çocuklarını daha süslü giydiren anneler erkek çocuklarında sade kıyafetleri tercih etmektedir. Anneler ise genelde bebekleri ile aynı renkte kıyafet giyerek anne bebek kombinleri oluşturmaya çalışırlar.

Bebekleri için hatıra fotoğrafların kalacağı bugün de anneler bebeklerinin de kendilerinin de çok şık olmasını ister. Bebek mevlidi kıyafetleri olarak özel kıyafet dikimi yapan yerler de vardır. Annelerin isteği üzerine özel dikimler ve modeller geliştiren bu işletmeler bebek mevlidi merasimine ayrı bir güzellik katmaktadır.

Bebek Mevlidi Süsleri Nasıl Olmalı?

Bebek mevlidi süsleri bu özel günü güzelleştiren ambiyanslardır. Süslerin masa konseptine uygun şekilde kullanılması odanın bütünlüğünü sağlar. Bu yüzden süs seçimi de masaya ve mevlidin konseptine uygun olmalıdır.

Kızlar için genelde tüylü ve pembe süsler seçilirken erkekler için araba, uçak gibi araçlardan oluşan süsler kullanılmaktadır.

Bebek Mevlidi Hediyelikleri Nasıl Seçilmeli?

Bebek mevlidi için en önemli noktalardan biri de hiç şüphesiz o güne ait hediyeliklerdir. Gelen misafirlerde bir anı olacak hediyelikler annelerin en çok önemsediği kısımdır. Hediyelikleri bebek konsepti şeklinde yaptıran anneler olduğu gibi o güne özel hediyelik mini yasin kitapları vb. de tercih edilebilir.

Bebek mevlidi hediyelikler için bebeğin isminin yazılı olduğu tesbihler, isme özel mini Kuran-ı Kerimler gibi birçok alternatif bulunmaktadır.

Bebek mevlidi için baştan aşağıya her şeyi siz anneler için derledik. Bebeğinizin bu özel gününde her seçim çok önemlidir. Bebeğinizle sağlıklı günler dileriz.

Hakkında Burak ERK

Mevlüt için yasin kitapları, mevlüt için hediyelik ürünler ve amigurumi oyuncak seçenekleri sayesinde güvenilir alışverişin keyfini çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir