kiz-bebek-mevlidi-nasil-yapilir

Kız Bebek Mevlidi Nasıl Yapılır?

Yeni annelerin son zamanlarda çok önem verdiği konulardan biri de bebek mevlididir. Bebek mevlidinin bazı ailelerde sadece dua ve şerbet ikramı şekilde yapıldığı, bazı ailelerde ise organizasyon şeklinde törenle yapıldığı bilinir. Annelerin tercihine göre düzenlenen törende özellikle kız bebek mevlidi için anneler daha süslü ve gösterişli bir tören yapmak isterler.

Bebek mevlidi yeni doğan bebeklere genelde 40.günlerinde sağlıkla dünyaya geldikleri için güzel dualarla tören yapılmasıdır. Bu törende sağlıkla doğan bebeklere ve ailesine Kur’an-ı Kerim okunur, güzel dileklerde bulunulur, hatıra kalması için fotoğraf çekilir.

Bebeklerin ilk töreni olan mevlitte anneler bebekleri için ve kendileri için güzel bir hatıra kalmasını isterler. Bu yüzden eksiksiz bir tören düzenlemek isterler. Annelerin mevlit için doğru tercihleri yapabilmesi için dikkat edilmesi gereken birtakım bilgiler vardır. Kız çocuklarınızın mevlidi için aradığınız her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Kız Bebek Mevlidi Duası Nasıl Yapılır?

Kız bebekler için düzenlenen mevlitlerde sabit bir mevlit duası bulunmamaktadır. Kuranı Kerim okuması ile başlayan mevlitte ilahiler söylenir, toplu bir şekilde bebeğin sağlıklı ve hayırlı bir evlat olmasına dua edilir.

Bebeğin 40.gününde yapılan törende bazı geleneklerde misafirler bebeği kucağında gezdirerek onun için güzel dualarını dile getirir.

Kız Bebek Mevlidi Masası Nasıl Düzenlenmeli?

Kız bebek mevlidi masası annelerin en çok özen gösterdiği bölümlerden biridir. Masanın düzenlenmesinde, hangi renklerin kullanılacağı konusunda zor bir karar verme süreci geçirirler.

Kız bebek mevlitlerinde genelde hâkim olan renk pembe, beyaz, mor tonlarıdır. Anneler bu renk seçimine uygun bir masa ve aksesuar kullanır.

Masanın üzerindeki ayrıntılardan, masa örtüsüne kadar her şeyi kusursuz bir şekilde konsepte uygun planlanır. Bebek mevlidi masası üzerinde az eşya ve sade bir özellikle ön plana çıkmalıdır. Kalabalık masalar göz yorduğu için ve fotoğraflarda kötü bir tablo ortaya çıkaracağı için tercih edilmemelidir.

Kız Bebek Mevlidi Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Annelerin en çok zorlandığı kısımlardan biri bebek mevlit kıyafeti seçimidir. Kızları ile aynı tonlarda giyinmek isteyen anneler aynı zamanda şık olmak da ister.

Kız bebek mevlitlerinde annelerin kıyafet seçimi genelde konsepte uygun belirlenir. Masada ve odada hâkim renkler pembe ise anneler pembeye uyumlu bir renkle kıyafetlerini taçlandırmak ister. Gri ve beyaz tonlarının daha çok seçildiği kız bebek mevlitlerinde açık renkler ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca anne kız kombinlerinin sıkça tercih edildiği törenlerden biri de bebek mevlitleridir. Anne ve kızları için özel dikim, özel tasarım ürünler satılan yerler bulunmaktadır.

Kız Bebek Mevlidi Hediyelik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bebek mevlitlerinin olmazsa olmazı misafirlerde anı olarak bulunacak hediyeliklerdir. Bu konuda anneler isme özel hediyelikler yapan sitelerden kızlarının doğum tarihi ve isminin yazılı olduğu hediyelerden tercih etmektedir.

İsme özel kuranı kerim, isme özel tesbihler, mevlütlük hediyeler ile törenlerinin ardından güzel bir hatıra bırakmayı isterler.

Bebek mevlidi hediyeleri de genel konseptine uygun belirleyen anneler masalarına, kıyafetlerine uygun renkte hediyelik eşya seçimi yapmaktadır.

Hakkında Burak ERK

Mevlüt için yasin kitapları, mevlüt için hediyelik ürünler ve amigurumi oyuncak seçenekleri sayesinde güvenilir alışverişin keyfini çıkarın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir